Okres wakacyjny to dla wielu rodzin jedyny czas w roku, kiedy mogą spędzić razem z dala od codzienności. Ale w trakcie roku szkolnego także można efektywnie zaplanować wspólne wyjazdy. Dzisiaj kilka porad, które ułatwią dostosowanie planów urlopowych krótszych i dłuższych do kalendarza roku szkolnego. Bo kto z nas nie marzy o chwili wytchnienia od codzienności?

1. Zapoznaj się z ogólnopolskim kalendarzem roku szkolnego 2023-2024

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie oficjalnego kalendarza bieżącego roku szkolnego. Kalendarz taki jest dostępny na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dla ułatwienia załączam go poniżej.

Zwróć uwagę, że szczegółowy kalendarz roku szkolnego będzie wyglądał nieco inaczej w zależności od województwa. Wynika to z faktu, że terminy ferii szkolnych są dla różnych województw różne. Tegoroczny rozkład ferii przedstawia się następująco.

15 – 28 stycznia 2024

dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

22 stycznia – 4 lutego 2024

podlaskie, warmińsko-mazurskie

29 stycznia – 11 lutego 2024

lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

12 – 25 lutego 2024

kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Wspólne przerwy w nauce we wszystkich województwach to:

  • zimowa przerwa świąteczna 23 – 31 grudnia 2023
  • wiosenna przerwa świąteczna 28 marca – 2 kwietnia 2024

Rok szkolny rozpoczął się 4 września i będzie trwał do 21 czerwca 2024.

 

2. Weź pod uwagę dni ustawowo wolne od pracy i szkoły

W Polsce dni wolne od pracy są określone ustawą (ustawa o dniach wolnych od pracy). Oprócz niedzieli, dniami wolnymi od pracy w roku szkolnym są:

  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (środa)
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (sobota)
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek)
  • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota)
  • pierwszy dzień Wielkiej Nocy (31.03 – niedziela)
  • drugi dzień Wielkiej Nocy (01.04 – poniedziałek) –> OPCJA NA DŁUGI WEEKEND
  • 1 maja – Święto Państwowe (środa) –> OPCJA NA DŁUGI WEEKEND
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek)
  • pierwszy dzień Zielonych Świątek (19.05 – niedziela)
  • dzień Bożego Ciała (30.05 – czwartek) –> OPCJA NA DŁUGI WEEKEND

Wolne jest jeszcze w dniu 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), jednak to święto przypada w okresie wakacyjnym i do naszych planów wyjazdowych w roku szkolnym nie jest brane pod uwagę.

3.  Dowiedz się, kiedy są dni dyrektorskie

Dyrektor szkoły może ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Wynika to z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej ws. organizacji roku szkolnego. Takie dni wolne potocznie są nazywane dniami dyrektorskimi. W szkołach podstawowych takich dni dyrektorskich może być 8, a w liceach i technikach nawet do 10 dni. Zwykle są to dni, w których w szkole odbywają się egzaminy ósmoklasisty (w 2024 roku to 14, 15 i 16 maja) lub matury oraz w okolicach dni ustawowo wolnych od nauki.

Informację, które dni są dodatkowo wolne należy szukać w szkole dziecka – powinna być podana do wiadomości do końca września. Ich znajomość pozwoli efektywniej zaplanować kilkudniowe wyjazdy tak, aby dziecko straciło jak najmniej lekcji.

4. Wpisz w kalendarz wszystkie wolne dni

Dotychczasowe dni wolne z powyższych źródeł wpisz w jednym miejscu: ferie, przerwy świąteczne, dni ustawowo wolne oraz dni dyrektorskie. Możesz do tego wykorzystać przygotowany przeze mnie plik PDF (pobierz odpowiedni dla swojego województwa).

 

Powyższy kalendarz jest dla następujących województw: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie –> pobierz PDF

Powyższy kalendarz jest dla następujących województw: podlaskie, warmińsko-mazurskie –> pobierz PDF

Powyższy kalendarz jest dla następujących województw: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie –> pobierz PDF

Powyższy kalendarz jest dla następujących województw: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie –> pobierz PDF

W tak przygotowanym zestawieniu dni wolnych zaznacz dodatkowe dni lub daty, kiedy lepiej nie wyjeżdżać. Zastanów się czy w szkole w określonym czasie nie są organizowane ważniejsze wydarzenia, w których chcielibyście, aby dziecko uczestniczyło, np. festyn szkolny, dzień dziecka, ważny mecz? A może macie zaplanowaną komunię lub inne ważne rodzinne wydarzenie, które zobowiązuje Was do zostania w tym czasie na miejscu?

Albo odwrotnie? Może planujecie wyjazd w konkretnym dniu, np. na ślub najbliższego kuzyna czy obiecaną dziecku wycieczkę do parku rozrywki w dniu jego urodzin? A może masz ważny wyjazd z pracy na konferencję, na której koniecznie musisz być? Takie dni także oznacz charakterystycznie w kalendarzu, aby łatwo były łatwo widoczne.

Tak przygotowany kalendarz jest świetnym punktem wyjścia do planowania dłuższych rodzinnych wakacji nawet w roku szkolnym lub krótszych wyjazdów na tak zwane długie weekendy. Niektóre długie weekendy niejako stworzą się same, dzięki świętom państwowym i dniom dyrektorskim. Inne można sobie przedłużyć stosunkowo niewielkim kosztem – biorąc dzień czy dwa wolnego.

5. Zaplanuj krótkie i długie wyjazdy

Biorąc pod uwagę przygotowany już swój indywidualny kalendarz wybierz terminy, w których możecie gdzieś wyjechać. Zastanów się, które miejsca będą najbardziej odpowiednie w danym czasie. Na przykład, jeśli planujesz wyjazd podczas ferii zimowych, rozważ miejsca ośnieżone lub z atrakcjami zimowymi. A jeśli jesteś entuzjastą ciepłych ferii – wyszukaj atrakcyjne połączenia lotnicze w interesujące Cię rejony. Przemyśl dojazd, pogodę, koszty.

Planowanie z wyprzedzeniem często pozwala na skorzystanie z atrakcyjniejszych ofert cenowych. Zwróć uwagę na konsekwencje zmiany decyzji za jakiś czas. Niektóre oferty można bezkosztowo anulować lub zmieniać ich parametry. To ważne, aby przeanalizować jakie ryzyko podejmujemy planując z dużym wyprzedzeniem wyjazd.

Jeśli zamierzasz przedłużyć rodzinny wyjazd kosztem szkoły i dziecko straci część lekcji, może dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie wyszukanie w docelowym miejscu atrakcji edukacyjnych takich jak muzea, warsztaty czy zwiedzanie z przewodnikiem? Jeśli mimo to martwisz się, że dziecko może zbyt dużo przegapić w szkole podczas wyjazdu spokojnie! Zawsze można zorganizować w hotelu mały kącik do nauki podczas wakacji i poświęcić jej tyle czasu, aby zapobiec trudnościom po powrocie.

Przy wcześniejszym ustalaniu terminów najistotniejsza wydaje mi się zasada – elastyczność to klucz. Plany mogą się zmieniać. Może okazać się, że Twoje dziecko będzie musiało odrobić pewne zaległości w szkole lub ktoś z Was się po prostu rozchoruje. Bądź gotowy do elastycznego dostosowania swoich planów. To jednak nie powinno Cię zniechęcać do planowania. Wszak planując można się nieco poczuć tak, jakby się na tych wakacjach już było, czyż nie?

Jesteś jeszcze przed planowaniem wyjazdów? A może masz już dawno rozplanowany każdy wolny weekend? Podziel się swoimi trikami w planowaniu rodzinnych wakacji w komentarzach.

Skomentuj