W końcu nadchodzi długo wyczekiwany urlop!

Pogrążasz się w marzeniach, widząc oczyma wyobraźni swoją radosną rodzinę z mapą w ręce albo zbierającą muszelki na plaży. W telefonie setki pamiątkowych zdjęć z przepięknych plenerów, a w głowie masa wrażeń…

Tak – tak będzie, ale teraz wróć na ziemię, bo trzeba się spakować!

Do walizek (cud, że jedynie dwóch) upchnęłaś tyle, że modlisz się, aby tylko zamek wytrzymał… Do tego jeszcze torba podręczna – koniecznie największa jaką masz w domu, byle tylko zmieściła się w ograniczeniach narzucanych przez linie lotnicze.

walizki

Aparat, torba z „przydasiami”, wózek, kocyk, ulubiony przytulak, bez którego kochane dziecię nie zaśnie, bo mama i tata nie mają przecież takiego miękkiego futerka…

Uff, mamy chyba wszystko!

A fotelik?!

No tak – już z jednym dzieckiem wybrać się na dalekie wakacje to kosmos. A jak gromadka jest większa? Jak to ogarnąć, żeby się przy odprawie na lotnisku nie zdziwić, że coś trzeba dopłacić?

Zebrałam swoje doświadczenia z rodzinnego podróżowania samolotami i informacje dotyczące bagaży z dwóch popularnych w Polsce tanich linii lotniczych. W prostej, zrozumiałej formie przedstawię Ci:

samolot nad miastem

Ryanair – mnogość opcji

samolot

Dwa akcesoria dziecięce przewieziesz bezpłatnie

U największego taniego przewoźnika na pokład samolotu w cenie biletu możesz zabrać jeden bagaż podręczny (wymiary: 40 x 25 x 20 cm) na każdego pasażera poza niemowlęciem (czyli dzieckiem w wieku od 8 dni do 23 miesięcy włącznie). Dodatkowo, jeśli podróżujesz z niemowlęciem, możesz zabrać jedną torbę dziecięcą (waga do 5 kg, wymiary: 45 x 35 x 20 cm) dla dorosłego podróżującego z niemowlęciem.

Ponadto, dla każdego niemowlęcia lub dziecka do 12 roku życia można zabrać bez dopłat dwa akcesoria przewożone w luku bagażowym (po jednym z każdej grupy):

Zobacz przykłady:

Co można zabrać z jednym dzieckiem?
– wózek (grupa 1) oraz fotelik samochodowy (grupa 2),
– wózek (grupa 1) oraz siedzisko samochodowe (grupa 2),
– wózek (grupa 1) oraz łóżeczko turystyczne (grupa 2),
– nosidło (grupa 1) oraz fotelik samochodowy (grupa 2),
– nosidło (grupa 1) oraz siedzisko samochodowe (grupa 2),
– nosidło (grupa 1) oraz łóżeczko turystyczne (grupa 2).
Co można zabrać z dwójką dzieci?
– wózek i nosidło (grupa 1) oraz fotelik samochodowy i siedzisko samochodowe (grupa 2),
– wózek i nosidło (grupa 1) oraz fotelik samochodowy i łóżeczko turystyczne (grupa 2),
– wózek i nosidło (grupa 1) oraz siedzisko samochodowe i łóżeczko turystyczne (grupa 2),
– dwa wózki (grupa 1) oraz fotele samochodowy i łóżeczko turystyczne (grupa 2),
– dwa wózki (grupa 1) i dwa foteliki samochodowe (grupa 2).
Co można zabrać z trójką dzieci?
– dwa wózki i nosidło (grupa 1) oraz fotelik samochodowy, siedzisko samochodowe i łóżeczko turystyczne (grupa 2),
– wózek i dwa nosidła (grupa 1) oraz dwa foteliki samochodowe i siedzisko (grupa 2),
– trzy wózki (grupa 1) i trzy foteliki samochodowe (grupa 2).

Co więcej – fotelik samochodowy możesz wnieść na pokład samolotu (a nie do luku bagażowego), jeśli spełnisz następujące wymagania:

  • posiadasz fotelik zatwierdzony do użycia w samolocie, tzn. musi mieć oznakowanie CE (fotelik europejski) lub FAA (amerykański) wraz z nadrukowaną informacją, że posiada certyfikat do użycia w samolocie,
  • zamontowany w samolocie fotelik musi: być zwrócony do przodu, zmieścić się w przestrzeni między podłokietnikami (42,5 cm) oraz zawierać 5-punktowe szelki bezpieczeństwa,
  • masz wykupione dodatkowe miejsce (wymagane tylko, jeśli fotelik jest przeznaczony dla niemowlęcia, tj. dziecka w wieku do 23 miesięcy włącznie, ponieważ z założenia dziecko w tym wieku nie ma własnego miejsca i siedzi na kolanach rodzica),
  • skontaktujesz się wcześniej z telefonicznym biurem obsługi przewoźnika, aby dokonać rezerwacji, dodać dane fotelika oraz przydzielić odpowiednie miejsce na pokładzie.

Za co obowiązują dopłaty?

Za dodatkową opłatą możesz wykupić:

  • pierwszeństwo wejścia na pokład – da Ci to możliwość wniesienia do samolotu oprócz bagażu podręcznego dodatkowego bagażu na kółkach (waga do 10 kg, wymiary: 55 cm x 40 cm x 20 cm),
  • bagaż rejestrowany przewożony w luku bagażowym (max 3 szt. na osobę, limit do 10 kg lub do 20 kg),
  • dodatkowe miejsce dla dziecka poniżej 2 roku życia,
  • dodatkowe wyposażenie dla dziecka – takie, którego nie możesz zabrać bezpłatnie.

Wizz Air – proste podejście

Bezpłatny tylko wózek albo łóżeczko turystyczne

Korzystając z usług Wizz Air, w cenie biletu możesz zabrać na pokład samolotu jeden bagaż podręczny (waga do 10 kg, wymiary: 40 x 30 x 20 cm) na każdego pasażera łącznie z niemowlęciem (czyli dzieckiem w wieku od 14 dni do 23 miesięcy włącznie), a dla niemowlaka siedzącego na kolanach osoby dorosłej także dodatkowy przedmiot osobisty o takich samych wymiarach.

Ponadto dla każdego niemowlęcia można zabrać składaną spacerówkę lub małe składane łóżeczko turystyczne bez dopłat. Bagaż ten będzie przewożony w luku bagażowym.

Jeśli dziecko ma ukończone 2 lata, a korzysta z wózka spacerowego, to taki wózek także zostanie zabrany do luku bez dodatkowej opłaty.

Bezpłatny fotelik samochodowy dla niemowląt można wziąć na pokład tylko przy zakupie dodatkowego miejsca i tylko, jeśli spełnia on następujące wymagania:

  • fotelik musi być ustawiony tyłem do kierunku lotu,
  • fotelik musi być wyposażony w zasuwkę umożliwiającą bezpieczne zamocowanie z użyciem pasa bezpieczeństwa pasażera.

Nie ma możliwości bezpłatnego przewozu fotelika samochodowego w luku bagażowym. Rodzice niemowlaków często obchodzą ten zakaz montując za pomocą specjalnych adapterów fotelik samochodowy na stelażu wózka i uchodzi to jako składana spacerówka. Choć zawsze możesz trafić na służbistę, który stwierdzi, że taka kombinacja nie spełnia kryteriów składanej spacerówki i trzeba będzie dopłacić.

Osoby podróżujące z niemowlęciem (do lat 2) otrzymują bezpłatnie usługę pierwszeństwa wejścia na pokład.

Za co obowiązują dopłaty?

Za dodatkową opłatą możesz wykupić:

  • usługę Wizz Priority – da Ci ona możliwość wniesienia do samolotu oprócz bagażu podręcznego dodatkowego bagażu na kółkach (waga do 10 kg, wymiary: 55 cm x 40 cm x 23 cm),
  • bagaż rejestrowany – (np. fotelik samochodowy) przewożony w luku bagażowym (max 6 szt. na osobę, limit do 10 kg lub do 20 kg lub do 32 kg),
  • dodatkowe miejsce dla dziecka poniżej 2 roku życia, aby wnieść na pokład fotelik samochodowy,
  • dodatkowe wyposażenie dla dziecka – np. fotelik samochodowy przewożony w luku bagażowym.

Co z tym wózkiem?

Czyli gdzie oddać i gdzie odebrać wózek dla dziecka?

To oczywista oczywistość dla wprawionych w podróżowaniu rodziców, ale nawet oni mieli w życiu pierwszy lot z wózkiem i zadali to pytanie.

wózek dla dziecka

Wózek może być oddany w punkcie odprawy bagażowej albo przy wejściu do samolotu. Z reguły to zależy jak Ci jest wygodniej. Niezależnie od miejsca oddania wózka przy odprawie należy zgłosić z ilu części składa się wózek (nawet proste spacerówki mają często odpinany daszek) i każda część zostanie oklejona specjalną naklejką.

Jeśli chcesz oddać wózek przy samolocie to pamiętaj, że jeśli wejście do samolotu jest po schodach, to złożony wózek zostawia się na płycie lotniska w miejscu wskazanym przez obsługę. A jeśli wejście jest przez rękaw, to także złożony wózek zostawia się przy drzwiach samolotu w rękawie.

Jeśli oddajesz wózek przy wejściu do samolotu, to z reguły tam się też go odbiera po lądowaniu.

Warto wiedzieć, że na niektórych lotniskach może być konieczne oddanie wózka już przy odprawie, a odbiór może być w hali odbioru bagaży (często z innej taśmy niż pozostałe bagaże, tzw. bagaż ponadwymiarowy).

Osobiście polecam oddanie wózka przy samolocie tym bardziej, im mniejsze jest dziecko – z wózkiem łatwiej się poruszać po lotnisku. Dodatkowo im później oddamy wózek obsłudze samolotu tym większa szansa, że wróci do nas w całości. No cóż… życie!

Podsumowanie

Teraz łatwo i bez niespodzianek spakujesz się na urlop

Mam nadzieję, że teraz łatwo i bez niespodzianek spakujesz się na urlop. Wiesz już co możesz wziąć bezpłatnie lecąc Ryanairem a co Wizzairem. A za co trzeba ewentualnie dopłacić.

Owszem – czasami „przechodzą” nieco większe bagaże, czasem uda się wziąć bezpłatnie tą jedną rzecz więcej lub dopakować do wózka zapas pieluch na miesiąc i nikt się nie przyczepi. Czasem się uda, a czasem nie. Dobrze wiedzieć, czego możemy się spodziewać.

W pamięci miej także, że linie lotnicze mogą zmieniać nieznacznie wymagania, np. dotyczące wielkości bagaży – zawsze zwracaj uwagę na informacje podawane podczas rezerwacji. A w razie wątpliwości wczytaj się w regulamin lub skontaktuj się bezpośrednio z obsługą klienta danego przewoźnika.

Jeśli masz jakieś pytania – pisz śmiało w komentarzach!

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy, podziel się nim z innymi. Zerknij też na naszego fanpage’a. Zachęcam Cię do polubienia tego profilu, aby być na bieżąco z kolejnymi niebanalnymi informacjami, ciekawostkami i inspiracjami dot. podróżowania z dziećmi na własną rękę tak, żeby nie zwariować.

Źródło:
https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-podrozy/bagaz
https://help.ryanair.com/hc/pl/

Skomentuj