Wspominam czwarte urodziny mojego syna, które zapadły w pamięć wszystkim gościom. Dlaczego były tak wyjątkowe? Pozwólcie, że przytoczę dialog, który na trwałe zapadł mi w pamięć:
Mama: Tymuś, co chciałbyś na urodziny?
Tymek: Żebyśmy pojechali autobusem.
M: A kto?
T: …no WSZYSCY… [z westchnieniem w stylu: „no co Ty mama, nie wiesz?”]
M: Czyli kto?
T: No mama, tata, Asia i wszyscy goście!
Nie mogło się więc skończyć inaczej, jak rozpoczęciem imprezy na przystanku autobusowym.
Odjazd zaplanowano na 14:51, a trasa miała nas zawieźć do pętli i z powrotem… 

To doświadczenie przypomina mi, że magia podróży nie tkwi wyłącznie w egzotycznych destynacjach czy luksusowych środkach transportu, ale może być równie silna i niezapomniana, kiedy wybierzemy coś tak powszedniego jak miejski autobus. Wyjazdy z dziećmi mogą przybierać różne formy – od krótkiej urodzinowej przejażdżki, przez leniwe wakacje na plaży, po aktywne eksploracje górskich szlaków. Jednak, niezależnie od celu, sposób dotarcia do niego może być równie ekscytujący jak sam pobyt. A niekiedy, tak jak na urodzinach mojego syna, przygodą może być już sama przejażdżka.

W tym duchu, zapraszam na niezwykłą podróż przez świat różnorodnych środków transportu, które mogą stać się nie tylko sposobem na dotarcie do celu, ale też główną atrakcją i źródłem niezliczonych wspomnień. Od miejskich autobusów, przez parowozy, drezyny, aż po loty balonem – każdy środek transportu kryje w sobie potencjał do stworzenia niepowtarzalnej historii, którą będziemy chcieli opowiedzieć i którą będziemy pamiętać przez lata. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w drodze do szkoły, czy na drugi koniec świata – to, jak podróżujemy, może wpłynąć na nasze doświadczenie równie mocno, jak miejsce, do którego zmierzamy.

W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej, jakie mniej typowe środki transportu, mogą stać się podstawą niezapomnianych wyjazdów rodzinnych, przynosząc radość, wiedzę i nowe doświadczenia zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Wymienienie wszystkich możliwych środków transportu jest trudne, ponieważ istnieje ich bardzo wiele, a także różnią się w zależności od regionu, technologii i dostępności. Niemniej jednak, poniżej znajduje się próba ogólnego zestawienia podstawowych i bardziej unikatowych środków transportu, które moża rozpatrywać pod kątem wspólnych rodzinnych wyjazdów. Jedno są łatwiej dostępne, inne mniej. Jedne wiążą się ze sporym budżetem, inne wymagają niemalże wyłącznie odrobimy planu. Myślę jednak, że każdy może znaleźć w tym zestawieniu coś, co zainspiruje do wplecenia jakiegoś nietypowego sposobu przejazdu w którąś z najbliższych wypraw.

Dla wielu rodzin samochód osobowy jest głównym środkiem transportu, który zazwyczaj nie budzi większego entuzjazmu wśród dzieci.

Jednak, jeśli planujemy wynajem samochodu i pozwalają nam na to środki finansowe, można pomyśleć o wyborze bardziej nietypowego pojazdu, jak kabriolet, pick-up czy rodzinny minivan. Taka wyprawa nabierze wówczas zupełnie innego charakteru. Wybierając bardziej oryginalny samochód, nie tylko zwiększamy atrakcyjność samej podróży dla najmłodszych, ale również może to być okazja do zrobienia niepowtarzalnych zdjęć.

Tradycyjne środki komunikacji miejskiej to często atrakcja nie tylko dla dzieci z mniejszych miejscowości, jak już pokazałam we wstępnie do tego artykułu.

I trzeba pamiętać, że to nie tylko najpowszechniejsze autobusy czy tramwaje.

Ciekawą opcją mogą być trolejbusy, które są ekologiczną formą transportu miejskiego zasilaną elektrycznie za pośrednictwem sieci trakcyjnej. W Polsce najbardziej rozbudowaną sieć trolejbusów spotkamy w trójmieście, ale także w Tychach i Lublinie możemy skorzystać z tego środka transportu.

Metro czy w Gdańsku Szybka Kolej Miejska (SKM) to także mniej typowe środki transportu, które mogą same w sobie stanowić atrakcję. Wiele większych europejskich miast posiada systemy metra, które nie tylko są interesującym środkiem transportowym, ale często jednocześnie bardzo efektywnym.

Miłośnicy kolejnictwa mają w ogóle w czym wybierać…

Już sama w sobie podróż pociągiem może być nie lada atrakcją. Koleje regionalne, dalekobieżne pociągi z wagonem restauracyjnym czy ekspresowe Pendolino – można z pewnością dostosować wybór pod siebie.

Jeśli marzy nam się bardziej nietypowa wersja przejazdu warto rozpatrzyć przejazd nocny w wagonie sypialnym. Nie jestem pewna, czy taką noc spędzoną na kuszetce można zaliczyć do wyspanych, ale z pewnością będzie to niezapomniane przeżycie dla młodego kolejarza.

W Polsce istnieje też kilka miejsc, gdzie miłośnicy kolejnictwa mogą doświadczyć jazdy parowozem. To m.in.:

  • muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej
  • coroczna Wolsztyńska Parada Parowozów
  • Skansen Taboru Kolejowego w Kościerzynie

Przejażdżka drezyną może być ciekawą alternatywą lub uzupełnieniem podróży pociągiem.

Warto zaznaczyć, że dostępność przejazdów zarówno parowozem, jak i drezyną może być sezonowa lub ograniczona do specjalnych wydarzeń, dlatego zawsze warto wcześniej zaplanować taką wycieczkę sprawdzając dostępność aktualnych tras.

Riksze spotkamy nie tylko w Azji. Niektóre polskie miasta, jak Kraków, Warszawa, Wrocław czy Zakopane, oferują przejażdżki rikszami po malowniczych miejscach, często niedostępnych dla większych pojazdów. Ich dostępność może zależeć od sezonu i pogody, ale jest ciekawą alternatywą, szczególnie na zmęczone zwiedzaniem, małe nóżki 🙂

Świetną opcją na rodzinną wycieczkę może okazać się kamper lub przyczepa kempingowa. Dają one nie tylko wolność wyboru miejsca docelowego, ale także możliwość zabrania ze sobą domowego komfortu w podróż. Wybierając kamper lub przyczepę, możemy planować przystanki według własnego uznania, cieszyć się niezależnością od hoteli. To także szansa na bliższy kontakt z naturą i możliwość nocowania w malowniczych miejscach, co może wzbogacić podróż o niezapomniane widoki i doświadczenia.

Konie są uwielbiane przez większość dzieci. Przejażdżka konna to nie rzadko skryte dziecięce marzenie. Można je spełnić nie tylko na padoku, ale także w niektórych miejscach turystycznych. Przejażdżki dorożką możemy doświadczyć np. w Krakowie czy Kazimierzu Dolnym i kilku innych większych miastach. Dostępność tej atrakcji zależy od sezonu, pogody i lokalnych regulacji, które w trosce o dobrostan zwierząt mogą wpływać na dostępność tego środka transportu.

Inną formą rekreacji są kuligi z końmi czy zaprzęgi z psami stanowiące tradycyjne zimowe atrakcje szczególnie w regionach górskich.

Ważne jest, aby korzystanie z tego typu atrakcji uwzględniało aspekty etyczne wobec tych zwierząt, co oznacza zapewnienie im odpowiednich warunków życia, pracy i odpoczynku. Przy wyborze tej formy rozrywki warto więc zwracać uwagę, czy organizator przejażdżki dba o swoje zwierzęta z należytą starannością.

Jeśli planujemy wyjazd w pobliże większej lub mniejszej wody, warto wiąć pod uwagę dostępne w okolicy możliwe środki transportu wodnego. Nie musi to od razu być statek pasażerski z parkiem wodnym na najwyższym pokładzie.

W sezonie wypożyczalnie sprzętu wodnego cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego niekiedy może być potrzebna wcześniejsza rezerwacja. W przypadku wypożyczania jachtów żąglowych lub motowowych często są wymagane specjalne uprawnienia lub patent żeglarski. House boaty nie wymagają ich posiadania, mogą więc okazać się ciekawą alternatywą.

A być możne będziecie mieli możliwość skorzystania z promu? Nawet krótka przeprawa promowa jest ciekawym uatrakcyjnieniem przejazdu. W Świnoujściu jest kilka tras promowych, ale z takiej atrakcji można skorzystać także w innych regionach.

Oprócz większych wodnych środków transportowych można też wypożyczyć kajaki, rowery wodne czy coraz popularniejsze ostatnio SUPy.

Nie przekonam tym pewnie największych zapaleńców górskich wędrówek, ale wszelkiego typu kolejki linowe są bardzo lubiane przez większość dzieci i to nie koniecznie za fakt, że mogą je wwzieźć na szczyt w krótkim czasie, a głównie za to, że można się nimi po prostu przejechać. Osobiście nie przepadam za tym środkiem przemieszczania się, ale czasem się poświęcam i z przyjemnością patrzę na te roześmiane oczy, kiedy wagonik startuje czy mija się z innym. Krajobrazy grają często drugorzędną rolę, ale tak to w rodzinnych podróżach bywa – dla rodziców i dzieci często co innego jest warte uwagi i zapamiętania.

Przedstawiłam przykładowe możliwości transportu lądowego i wodnego, ale z pewnością wśród czytelników znajdą się miłośnicy adrenaliny, dla których lot samolotem to drobnostka. Osobiście marzę o locie w koszu balonem (relacja ze spełnienia tego marzenia w najlepszym na to miejscu już wkrótce!), choć tego typu atrakcje wiążą się ze zdecydowanie wyższym kosztem niż większość przykładów w tym artykule.

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do tego, aby planując wyjazd z dzieckiem wziąć pod uwagę potencjalnie możliwe wykorzystanie nietypowych środków transportu. Uatrakcyjni to z pewnością Wasz wyjazd, a może i okaże się spełnieniem jednego z dziecięcych marzeń?

Jest kilka (wiem, wiem, jest dużo więcej – podpowiedzcie w komentarzach) takich miejsc na świecie, które przyciągają turystów między innymi ze względu na oferowanie specyficznego lub charakterystycznego środka transportu.

Wiele z tych punktów mam na swojej podróżniczej liście marzeń. Niektóre już odznaczone jako spełnione, inne czekające na swoją kolej…

Gondole w Wenecji 

Żółte tramwaje w Lizbonie

Lot balonem nad Kapadocją

Cable Cars w San Francisco

Poduszkowce w Everglades

Tuk-tuki w Bangkoku

Psi zaprzęg w Skandynawii

Co byście dodali do tej listy?

Skomentuj