W dzisiejszych czasach, kiedy każdy z nas ma aparat w kieszeni, dzieci również zaczynają interesować się fotografią. Aparaty natychmiastowe stanowią idealne narzędzie dla młodych adeptów fotografii. Są one proste w obsłudze, dostępne w różnych kolorach i często mają dodatkowe zabawne szablony. Jeśli planujesz zakup porządnego aparatu natychmiastowego dla swojego dziecka w 2023 roku, to dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie kilku dostępnych na polskim rynku aparatów natychmiastowych dla dzieci.

W erze cyfrowej, kiedy większość zdjęć przechowujemy na smartfonach, udostępniając je niekiedy w mediach społecznościowych, aparaty natychmiastowe stanowią ciekawą odskocznię od tego trendu. Urządzenia te pozwalają, jak wkazuje nazwa, na natychmiastowe uzyskanie fizycznej kopii zdjęcia zaraz po jego zrobieniu. Zdjęcia takie mają swój niepowtarzalny urok, co sprawia, że ich popularność na nowo rozkwita. Dzięki natychmiastowemu wydrukowi, gotowe ujęcia można wkleić do pamiętnika czy wręczyć bliskiej osobie w prezencie.

Zanim przejdziemy do szczegółowych kryteriów oceny tych urządzeń, warto wiedzieć, że aparaty natychmiastowe możemy podzielić na dwie kategorie, które różnią się od siebie technologią druku:

 

1. Pierwsze z nich działają jak dawne Polaroidy – drukując kolorowe zdjęcia na specjalnych wkładach można niemal od razu cieszyć się efektem. Urządzenia te wykorzystują metodę wydruku chemicznego. Po zrobieniu zdjęcia rozpoczyna się proces chemiczny, który powoduje pojawieie się obrazu na papierze.

PLUSY

MINUSY

 • koszty eksploatacji – papier fotograficzny jest dość drogi, trzeba się liczyć z kosztem ok, 3,5 zł i więcej za jedno zdjęcie
 • możliwość prześwietlenia całego wkładku z papierem fotograficznych przez nieuważne otwarcie pokrywy
 • jakość zdjęć niższa od możliwości aparatów cyfrowych czy lustrzanek
 • kolorowe zdjęcia z charakterystyczną ramką
 • estetyka retro zdjęć dodaje im ujikatowego uroku

Kilka popularnych modeli działających w oparciu o technologię druku wykorzystującą właśnie proces chemiczny:

FUJUFILM INSTAX MINI 12

POLAROID GO

CANON ZOEMINI S2

2. Drugi rodzaj aparatów wykorzystuje metodę druku na papierze termicznym – proces ten polega na podgrzewaniu specjalnego papieru, a papier ten reagując na podgrzanie – tworzy obraz. Nie używa się w tym procesie substacji chemicznych. Ten sposób druku jest szeroko stosowany np. w kasach fiskalnych do wydruku paragonów. A od pewnego czasu z powodzeniem wprowadzono go na rynek aparatów i ze wzgędu na niskie koszty eksploatacyjne, cieszy się  rosnącym zainteresowaniem wśród najmłodszych entuzjastów fotografii i ich rodziców. Koszt wydruku jednego zdjęcia wynosi bowiem w zależności od rodzaju użytego wkładu od kilku do kilkudziesięciu groszy. Warto także wiedzieć, że na rynku dostępne są także termiczne naklejki, których także można użyć w tego typu aparatach. A czarnobiałe zdjęcia mają jeszcze jedną istotną dla naszych kilkulatów zaletę – można je samodzielnie pokolorować.

PLUSY

MINUSY

 • niskie koszty eksploatacji – koszt wydruku jednego zdjęcia wynosi od kilku do kilkudziesięciu groszy
 • drukowanie termiczne jednego zdjęia zajmuje kilka do kilkunastu sekund
 • jakość obrazu jest niższa w porównaniu z tradycyjnymi aparatami natychmiastowymi lub aparatami cyfrowymi
 • wydruki są czasro-białe (choć można je pokolorować kredkami) i są mniej trwałe niż wydruki wykorzystujące metodę chemiczną (zdjęcia są podatne na blaknięcie)

Pamiętając, że porównujemy aparaty przeznaczone raczej dla młodszych dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z fotografią natychmiastową i często nie potrafią jeszcze kontrolować ilości „wypstrykanych” zdjęć, porównamy bardziej szczegółowo aparaty tylko z drugiej kategorii. Jeszcze raz zaznacz, że warto mieć świadomość, iż jakość tych zdjęć odbiega od dzisiejszych cyfrowych standardów, choć nie to jest tu najistotniejsze, a młodym fotografom to specjalnie nie przeszkadza.

Modele do porównania wybrałam osobiście, biorąc pod uwagę jakość sprzętu oraz dodatkowe funkcje, które uatrakcyjniają korzystanie z aparatu. Już na wstępie odrzuciałam tanie zabawkowe aparaty, co do których nie mam zaufania w kwestii jakości. Być może założenie Waszego zakupu jest inne – wówczas należy samodzielnie porównać dostępne na rynku produkty w zdecydowanie szerszym spektrum. Mi natomiast, zanim wybrałam najlepszy w mojej ocenie model, po dużym przesiewie pozostały właśnie poniższe cztery opcje. 

LISCIANI Babrbie Print

AGFAPHOTO Realikids Instatnt Cam

MY FIRST Camera Insta Wi

My First Camera Insta 2

Każdy z tych aparatów ma możliwość wydruku natychmiastowego zdjęć, kręcenia filmów wideo oraz dodawania ciekawych ikon czy ramek do zdjęć. Istotne różnice ujęłam w poniższej tabeli.

Model aparatu
LISCIANI Barbie Print
Agfaphoto Realikids Instatnt Cam
My First Camera Insta Wi
My First Camera Insta 2
Rozdzielczość
brak danych
15
12
12
Cena
359,00 zł
379,00 zł
569,00 zł
589,00 zł
Wydruk na żądanie
brak danych
Nie
Tak
Tak
Tryb wideo
1920 x 1080
1080 x 720
1920×1080
1920×1080
Karta pamięci
Brak w zestawie
Brak w zestawie
W zestawie karta 16 GB
W zestawie karta 4 GB
Tryb selfie
Brak danych
Tak – lusterko
Tak – dodatkowy obiektyw
Tak – dodatkowy obiektyw
Wi-fi
Nie
Nie
Tak
Nie
Dedykowana aplikacja mobilna
Nie
Nie
Tak
Nie
Ilość rolek w zestawie
 • 3 rolki papieru termicznego
 • 3 rolki papieru termicznego
 • 2 rolki papieru termicznego
 • 3 rolki samoprzylepnego papieru termicznego o różnych szerokościach
 • 2 rolki papieru termicznego
 • 1 rolka samoprzylepnego papieru termicznego

 

Wydaje się, że bezpieczeństwo, łatwość obsługi, koszty eksploatacji oraz możliwość rozwijania pasji fotograficznej to główne kryteria, które warto mieć na uwadze podczas zakupu. Wszystkie powyższe propozycje spełniają te założenia. Jak zawsze jednak diabeł tkwi w szczegółach. Tu już samodzielnie należy dokonać oceny czego się po takim urządzeniu oczekuje. Wszak wybór aparatu natychmiastowego dla dziecka powinien być dobrze przemyślany, aby spełniał oczekiwania zarówno naszej pociechy, jak i rodzica. Wtedy taki sprzęt będzie nie tylko długo służył, ale i wniesie do naszych wspólnych rodzinnych chwil dużo radości, entuzjazmu i zadowolenia. 

Skomentuj